“50 yıldır geleneksel

üretimden ödün vermeden”

Mahmut Bakılan – Kurucumuz

Herşey  dedemiz Mahmut Bakılan ve ailesinin 1958 yılında Üsküp’ten Türkiye’ye göç etmesi ile başladı. Türkiye’deki  ilk yıllarında çok zorlu zamanlar geçiren Mahmut Bakılan, birkaç farklı şehirde pastacılık sektöründe tecrübe kazandıktan sonra aile büyüklerinin de desteği ile 1968 yılında Birtat Pastanesi’ni kurmuştur. Daha sonra 1976 yılında ortaklarından ayrılarak, oğulları Cemal ve Reşat Bakılan ile şu anki mevcut yeri olan Sakarya Caddesinde Birtat Pastanesi’ni açmıştır. Çok uzun zamanlar Birtat Pastanesi olarak aynı yerde hizmet verdikten sonra  2009 yılında, karşısında bulunan ekmek fırınını devir alıp, Birtat Fırın olarak markasını güncellemiştir.

 

Açıldığı ilk günden bugüne sürekli kendisini geliştiren, hijyene azami özen gösteren ve müşteri memnuniyetini daima en önemli unsur olarak kabul eden bir anlayışla 50 yılı geride bıraktık. Bir yandan 50 yıllık reçetelerimizi kullanarak ürettiğimiz ürünlerimizle, bir yandan da sürekli yenilenen ve çağa ayak uyduran yeni çeşitlerimizle siz müşterilerimize hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.

 

İlk yıllarımızda hizmet ettiğimiz 50 yıl öncesinin gençlerini, şu an torunları ile birlikte görmek ve onlara da hizmet etmek en büyük güven  ve güç kaynağımız. Bu güven ve güç ile kendimizi geliştirmeye ve  “Hayatınıza Birtat Katmaya” devam edeceğiz…